bugün dün karıştır
gelsin ara
yazar ol giriş yap
yazar ol şifremi unuttum
yazar ol giriş yap

tanrı


4665 / facebook / twitter / google+ /
 1. insanların anlayamadıkları şeyleri anlamlandırma ihtiyacından doğmuş kavram. tartışma konusu..

 2. bilim ilerledikçe, teknoloji geliştikçe ve ahlaki düzen yerine tam olarak oturdukça, ihtiyacı ortadan kalkacak olan bir kavramdır. çünkü tanrı kavramı, açıklanamayan ama toplum düzeninin sağlanması için gerekli olan şeyleri, ödül umudu ve ceza korkusu ile, insanlara kabul ettirme ve sorgulamadan uygulattırma ihtiyacıyla kendiliğinden doğmuştur. ve biz evreni açıklayabildikçe, tanrı yok olmaktadır.

 3. varlığını yoksayanlara gerizekalı gibi baktıgım kavram.

 4. ezeli ve ebedi olan. yani öncesiz ve sonsuz olan.

 5. doğmamış,doğrulmamıştır ve tektir islam inancına göre.gün geçmiyor ki yaratanın varlığına bir kanıt daha bulunmasın.

 6. (bkz: man made god)

 7. var mı,yok mu,varsa bi tane mi çok mu,iyi mi kötü mü,adaletli mi yoksa alakası mı yok,din-kitap-peygamber göndermiş mi vs. gibi milyonlarca soruyla karşı karşıya bırakan, insanoğlunun en uzun süredir hakkında konuştuğu,dünya'yı döndürüyor mu bilinmez ama dünya'nın dönme sürecinde inanılmaz etki bırakmış olayların sebebi olarak gösterilen,çok fazla tapınca beyin sulanmasına yol açan,hiç tapmayınca ise ne oluyor tam olarak bilemediğim kavram.

 8. (bkz: allah)

 9. yok işte . aramaya gerek yok

 10. yoktur.

 11. kişilerin inanıp inanmadıklarını belirtme, ifşa etme ihtiyacını giderme başlığı haline gelen. ''yoktur, yoktur hacı işte.'** ''inanmayanlara inanamıyorum''** (bkz: sözlük yazarlarının asıl demek istedikleri)

 12. hala var olduğuna inananlar için (bkz: tanrı yanılgısı- richard dawkins )

 13. bilimsel olarak yaklaşmakta fayda olan kavramdır. bilim ise tanrının varlığı ya da yokluğuyla ilgilenmez. fenni bilimlere tanrıyı karıştırmanın insanları bir yere götürmeyeceği açıktır. sosyal bilimlerde ise tanrının toplumsal bir varlık olduğu kabul edilebilir. din ise kültürel bir sistemdir. bunların etkilerini incelersin, kökenlerini araştırırsın, toplumsal bir kavram olarak tanrının veya dinin işlevleri nelerdir, gerekli midir tartışırsın. tanrı insanı yarattığından ya da insan tanrıyı yarattığından beri tanrının varlığı tartışma konusu. kimi inanıyor, kimi inanmıyor ama inanmayanların sayısının artmasının nedenlerini toplumsal olarak açıklayabileceğimize göre; olsun ya da olmasın tanrı toplumsaldır.

 14. yok diyenleri einstein'ın göt ettiği olay. hocası bile göt olmuştur yani.

 15. (bkz: tanrı unutmuş olsada)

 16. (bkz: clapton is god) (bkz: zeus)

 17. --- alıntı --- tanrı ellerimizdir, tanrı yüreğimiz, aklımız, her yerde var olan tanrı, toprakta, taşta, tunçta, tuvalde, çelikte ve pılastikte ve bestecisi sayılarda ve satırlarda ulu uyumların. --- alıntı --- (bkz: nazım hikmet) (bkz: nerden gelip nereye gidiyoruz)

 18. bir rivayete göre, meryem isimli pek masum bir kızın duygularıyla oynamış, onunla birlikte olmuş, ancak korunmamıştır. (bkz: prezervatif boyu sorunsalı)

 19. varlığı ya da yokluğu şu an için kanıtlanamaz. sadece ona inanılır. inanıyorum veya inanmıyorum diyenlere saygım sonsuzdur. ama var biliyorum veya yok biliyorum diyenlere; (bkz: bi siktirin gidin aq)

 20. gelmis gecmis en buyuk abazadır son icraatı malum bundan tam 2bin yıl once meryem'leydi bu yuzden derimki yagmura semsiyesiz cıkmayın cunku o yagmur değil ...............dir !!!!

belki bunlarda ilginizi çekebilir?

» güneş tanrısı ra vs güneş tanrısı apollon
» shuffle tanrısı
» evrim tanrısı
» atatürkün tanrılaştırılması
» savaş tanrısı

son oylananlar

kingelectro
gizem/#28820
yanlış anlaşılsın anlaşılmasın, hayatımda bir tane düzgün gizemle tanışmadım, hakikaten kaşar ismi c...
hangimizsevmedi
konya/#42718
\"bi şehir\" diye tanım girebilecek andavalları içerir.
i believe in harvey dent
babanın ölmesi/#6742
babanın ölmesi, nasıl desem, nasıl ifade etsem bilemiyorum bu durumu. hani bir kızla yakınlaşırsınız...
i believe in harvey dent
osmanlı imparatorluğu/#10983
osmanlı devleti 1299 senesinde şimdiki türkiye cumhuriyeti'nin bilecik ilinin söğüt ilçesinde, anad...
bu ne cesaret
ece erken/#31482
fazla konuşan güzel kadın.

ayrıştırıcı

tanrı